ALKHAIR PORTFOY | YATIRIM FONLARI

TEFAS BİLGİLENDİRME


Kısa adı TEFAS olan Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu, yatırım fonu katılma belgelerinin elektronik bir merkez platformda, üye olan kuruluşlar tarafından alınıp satılmasına imkan veren tam otomasyona dayalı elektronik bir platformdur. TEFAS sayesinde yerli yabancı tüm bireysel ve kurumsal yatırımcılar, Türkiye’de çıkarılmış SPK’ya kote olan yatırım fonlarına tek merkezden ulaşma imkanına kavuşmuştur.

 

TEFAS kurulmadan önce, yatırımcı sadece kendi hesabının bulunduğu banka veya aracı kurumdan o kurumun çıkarmış olduğu ve/veya dağıtımını yaptığı yatırım fonlarını alıp satabilmekteydi. Bu durum farklı risk-getiri oranı peşinde koşan veya daha farklı seçenekleri de göz önünde bulundurarak yatırım yapmak isteyen yatırımcıları kısıtlamaktaydı. Yatırımcının, yatırım yapmak istediği fonlar için farklı kurumlarda hesap açması gerekmekteydi.

 

TEFAS’ın devreye girmesiyle beraber artık yatırımcıların farklı kurumlarda hesap açmasına gerek kalmamıştır. Yatırımcı, hesabının bulunduğu banka, aracı kurum veya portföy yönetim şirketinden istediği fonu kolayca alıp satma imkanına kavuşmuştur. TEFAS sayesinde yatırımcı kendi risk profili çerçevesinde kısa orta veya uzun vadeli yatırım fırsatlarını da göz önünde bulundururarak yatırım fonları içerisinde kendisine en uygununu seçerek yatırımını yapabilecektir. Yatırımcılar, fon alım satım işlemlerini internet üzerinden yapabilecekleri gibi hesaplarınının bulunduğu finansal kuruluştaki müşteri temsilcileri vasıtası ile de yapabilirler.

 

Yatırımcılar, fonlar hakkında tarihsel getiri, portföy dağılımı ve diğer bilgilere TEFAS’ın resmi internet sitesi www.fonturkey.com.tr veya www.fundturkey.com.tr adreslerinden ulaşabilirler.

 

 

SİZİ ARAYALIM

Günlük piyasa verilerden haberdar olabilmeniz ve yatırımlarınızı değerlendirebilmeniz için siz sorun, biz cevaplandıralım.

  • İşbirliği Yaptığımız Kurumlar

  • Halkbank
  • Halk Yatırım
  • İş Yatırım
  • Odeabank
  • Burganbank
  • ABank